YÖNETİM

Yönetim Kurulu

Rahmi M. Koç

Rahmi M. Koç

Şeref Başkanı
Koç Holding Şeref Başkanı
Johns Hopkins Üniversitesi’nde (ABD) İşletme eğitimi almıştır.

Çalışma hayatına 1958 yılında Otokoç’ta başlamıştır. 1970’te Koç Holding İcra Kurulu Başkanı, 1975’te Yönetim Kurulu Başkan 
Yardımcısı ve 1980’de İdare Kurulu Başkanı olmuştur. 1984’te Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. 4 Nisan 2003’te görevini Mustafa V. Koç’a devretmiştir. Yönetim Kurulu üyeliğine devam ederken Onursal Başkan unvanı almıştır. 1961’de Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi, 1972’de ise Yönetim Kurulu Başkanı olan Koç, 10 Aralık 2012’den bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu Şeref Başkanı’dır. Aşağıda adı geçenler dahil birçok kurum ve kuruluşta aktif olarak görev almaktadır:
• Metropolitan Sanat Müzesi, New York, Onursal
Mütevelli Heyeti Üyesi
• Uluslararası Ticaret Odası Eski Başkanı
• Güneydoğu Avrupa İş Birliği Girişimi, İş Danışma Kurulu Eşbaşkanı
• Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili
• Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal
Başkanı
• Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı
Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı
• Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yönetim
Kurulu Başkanı
• TURMEPA / Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi
ve Onursal Başkanı
• TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Onursal
Başkanı
• TİSK Danışma Kurulu Üyesi
• Global İlişkiler Forumu Kurucu Başkanı
• Türk Yunan İş Konseyi Eski Başkanı 
• Allianz Aktiengesellschaft Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
• J.P. Morgan Uluslararası Konseyi Eski Üyesi
• ABD Dış İlişkiler Konseyi Uluslararası Danışma Kurulu Eski Üyesi
Fahri Doktora Unvanları:
Johns Hopkins Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi,
Ege Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Ovidius
Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi.
Madalya ve Nişanlar:
Türkiye Cumhuriyeti “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”, 
Grosses Verdienst Kreuz (Almanya Büyük Hizmet Nişanı),
İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı, 
Avusturya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Büyük Hizmet Nişanı, 
Dünya Anıtlar Vakfı Hadrian Ödülü, 
Carnegie Hayırseverlik Madalyası, 
BNP Paribas Hayırseverlik Ödülü, 
Iris Foundation Dekoratif Sanatlarda Üstün Hizmet Ödülü ve 
CBE– Britanya İmparatorluğu Mükemmel Önderlik (Onursal) Nişanı, 
FIRST “Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü”, 
Fransız Devletinin en prestijli devlet nişanı kabul edilen “Officier dans L’Ordre National de la Legion D’Honneur”, ABD merkezli Dış Politika Derneği Madalyası.
Ali Yıldırım Koç

Ali Yıldırım Koç

Başkan
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür.

İş hayatına 1990’da American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile başlamış, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997 yılında Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak göreve başlamış, 2010 yılına kadar Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 8 yılı aşkın bir süredir Koç Holding Yönetim Kurulu
Üyesi olan Ali Y. Koç, Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir. 1997 yılından itibaren Ford Otosan Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olan Koç, 10 Aralık 2012 tarihinde Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur. Koç, aynı zamanda Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Finansal Hizmetler, Koçtaş, Otokar, Otokoç, Setur ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini üstlenmiştir. Bu görevlerine ek olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için, Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Başkan, URAK - Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Kulüpler Birliği’nde (ECA) İcra Kurulu Üyesi, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi  olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Harvard Üniversitesi, Bank of America ve CFR’da Global Danışma Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Chatham House’da Danışman olarak görev almakta, CBI - İngiliz Sanayi Konfederasyonu’nda ise Türkiye’yi temsil etmektedir.
Kieran Cahill

Kieran Cahill

Başkan Vekili
Başkan Yardımcısı – Ford Blue Endüstriyel Operasyonlar Avrupa ve IMG

Lisans eğitimini Hertfordshire Üniversitesi (İngiltere) Makine ve Otomotiv Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Ardından aynı üniversiteden Otomotiv Mühendisliği, Tasarım ve Yönetimi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. 

2016 – 2018 yılları arasında Ford Avrupa Güç Aktarma Operasyonları Direktörü de dahil olmak üzere çeşitli üst düzey yönetim görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca Güç Aktarma Organı Üretim Mühendisliği ve Avrupa FPS Organizasyonları yönetmiş ve fabrikalarda çeşitli operasyonel üst düzey liderlik pozisyonlarında görev yapmıştır.  

2020 yılında Ford Avrupa Üretim ve Stratejik Projeler Direktörü ve İngiltere ve Romanya’da Üretim Direktörü olmuştur. Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Ford Motor Company Limited’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Kieran Cahill 2022 Mart itibarıyla Ford Blue Endüstriyel Operasyonlar Avrupa ve IMG Başkan Yardımcı olarak görev yapmaktadır. 21 Mart 2022’den itibaren Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesidir. 1 Aralık 2022 tarihi itibarıyla Ücret Komitesi üyesidir.

Johan Egbert Schep

Johan Egbert Schep

Üye
Genel Müdür – Ford Pro Avrupa
Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden (Hollanda) Yönetim Bilimleri ve Endüstri Mühendisliği yüksek lisans derecesine sahiptir.
1995 yılında Ford’a katılmıştır. Kuzey, Orta ve Doğu Avrupa’da ve Kuzey Afrika ve Orta Asya’daki Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından sorumlu Avrupa Satış Operasyonları Bölge Direktörü olarak çalışmış ve Ford Hollanda’da Direktör olarak görev almıştır. 2015 Şubat itibarıyla Ford Avrupa Ürün Pazarlama Direktörlüğü görevine atanmıştır. 2016-2021 yılları arasında Ford Avrupa Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür olarak görev yapmıştır. Halen, ticari müşterilere en kapsamlı çözümleri sunan Ford bünyesindeki Ford Pro Avrupa’nın Genel Müdürü görevini yürütmektedir. 1 Aralık 2022 itibarıyla Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.
William R. Periam

William R. Periam

Üye
Ford Avrupa Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı (CFO)

Lisans eğitimini Manchester Üniversitesi (İngiltere) İş Yönetimi ve İdari Bilimler Bölümü’nde tamamlamıştır ve Yeminli Yönetim Muhasebecileri Enstitüsü üyesidir.

Ford’a 1989 yılında Yatırım Analisti olarak İngiltere’de katılmıştır. Ford bünyesinde Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Brezilya ve Çin gibi farklı ülkelerde Finans, Kredi, İş Geliştirme ve İş Stratejileri bölümlerinde Direktör, Mali İşler Müdürü ve Kontrolörü olarak çeşitli idari pozisyonlarda görev almıştır. Eylül 2013 - Ağustos 2016 yılları arasında Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Will Periam 1 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla Ford Avrupa Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı (CFO) görevine atanmıştır ve halen Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

John Davis

John Davis

Üye
Elektrikli Araç Van ve Otobüs Programları Direktörü - Ford Pro

John Davis, Wayne State Üniversitesi'nden Mühendislik Yönetimi alanında Yüksek Lisans ve Illinois Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği derecesine sahiptir.

Davis, Ford'un İngiltere’deki Dunton Teknik Merkezi'nde görev yapmakta olup Ford Pro'nun globaldeki elektrikli ticari araç ürün hatlarını yönetmekten sorumludur.

Ayrıca 2018 yılından beri Lawrence Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Teknolojisi Bölümü’nde Endüstri Danışma Kurulu'nda yer almaktadır. Aynı zamanda Michigan İleri Taşımacılık için Dönüşüm Araştırma ve Ticarileştirme (MTRAC) İnovasyon Merkezi’nin Denetim Komitesinde de görev yapmaktadır.

1989 yılında katılan Davis, Ford ile Lincoln bünyesinde çeşitli pozisyonlarda bulunmuştur. Lincoln Aviator Global Program Baş Mühendisi, Ford'un Kuzey Amerika ticari araçları için program baş Mühendisi ve küçük otomobiller için de Kuzey Amerika’da program baş mühendisi görevlerini yürütmüştür. Ayrıca Ford'un ticari otonom araç geliştirmesinin liderliğini, Argo AI ile entegrasyonunu, otonom sürüş sistemlerinin entegrasyonunu ve ilgili teknolojilerin geliştirilmesini de üstlenmiştir.

Ürün planlama, araç mühendisliği ve program yönetimi de dahil olmak üzere Ford'un Ürün Geliştirme bölümünde birçok yönetim pozisyonlarında da yer almıştır.

Levent Çakıroğlu

Levent Çakıroğlu

Üye
Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, CEO
Levent Çakıroğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış, University of Illinois’den yüksek lisans derecesini almıştır.
İş yaşamına 1988’de Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı Yardımcısı olarak başlamış ve 1991-1997 yılları arasında aynı Bakanlık’ta Hesap Uzmanı olarak görev yapmıştır. 1997-1998 yılları arasında Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkan Yardımcılığına atanmış ve aynı dönemde Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak görev almıştır. Levent Çakıroğlu Koç Topluluğu’na 1998 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmıştır. 2002-2007 yılları arasında Koçtaş CEO’su, 2007-2008 yıllarında Migros CEO’su görevlerini üstlenmiştir. 2008 yılında Arçelik CEO’su olarak atanmış ve aynı zamanda 2010 yılından itibaren Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır.Çakıroğlu Nisan 2015’te Koç Holding CEO’su olarak atanmış ve halen Koç Holding CEO’su olarak görev yapmaktadır. Nisan 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Levent Çakıroğlu, 21 Mart 2022 itibarıyla Ford Otosan Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca, Arçelik LG ve TürkTraktör’de Yönetim Kurulu Başkanı, Otokar ve Yapı ve Kredi Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve muhtelif Koç Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesidir.
Haydar Yenigün

Haydar Yenigün

Üye
Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı
Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayarak 1987 yılında mezun olmuştur. 
Aynı sene Ford Otosan’a katılmış ve 1990 yılına kadar üretim departmanlarında farklı görevler almış, askerlik sonrası 1992-1997 yılları arasında Proje Mühendisi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1997 yılında Ford Motor Company ve Otosan A.Ş. arasında hisselerin eşitlenmesi ve ilgili anlaşmanın imzalanmasının ardından Kocaeli Fabrikası’nın kurulması aşamasında çeşitli görevler almıştır. 1998 yılında Proje Liderliği görevini üstlenmiştir. 1999- 2007 yılları arasında Kocaeli Fabrikası Kaynak Alan Müdürü, 2007-2012 döneminde Ford Otosan Kocaeli Fabrika Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 15 Şubat 2012’de Ford Otosan Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. 1 Nisan 2022 itibarıyla Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır. Halen Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TUSIAD) üyesi, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAIK) Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Sanayi Odası (ISO) Meclis Üyesidir.  Ayrıca, Mart 2018 ve Mart 2022 arasında Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2020-2022 yılları arasında Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nde (ACEA) Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 
 Füsun Akkal Bozok

Füsun Akkal Bozok

Bağımsız Üye
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı ve ardından İstanbul Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde Doktora yapmıştır.
Çalışma hayatına 1980 yılında Arthur Andersen Denetim Şirketi’nde başlamıştır. 1983-1992 yıllarında Koç Holding İç Denetim Koordinatörlüğü’nde Denetçilik yapmıştır. 1992-2003 yılları arasında Denetim Koordinatörü olarak çalışan Fatma Bozok, 2003 yılında Finans Direktörü olarak atanmıştır. Aynı zamanda 1995-1996 yılları arasında Koç Grubu MIS Projesi kapsamında Proje Yöneticiliği görevini sürdürmüştür. Bozok kariyerine, 2006-2008 yılları arası Koç Üniversitesi’nde Bilgisayar Sistemleri Denetimi ve Uluslararası Finans öğretim üyesi olarak devam etmiştir. 2008-2020 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Uluslararası Finans ve Denetim dalı öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Bozok, 2004-2018 yılları arasında Yapı Kredi Bankası'nda, 2017-2021 yılları arasında Akiş GYO’da, 2018-2021 yılları arasında İzocam’da  Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2017 yılında Bizim Toptan şirketinde, 2018 yılında  Tat Gıda Sanayi ve Ford Otosan ve 2020 yılında Gözde Girişim Sermayesi’nde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. Bozok, SPK Kredi Derecelendirme, Kurumsal Yönetim,İleri Düzey ve  Türev Araçlar Lisanslarına sahiptir.
Prof. Dr. Katja Windt

Prof. Dr. Katja Windt

Bağımsız Üye

Lisans eğitimini 1995’te Hannover Leibniz Üniversitesi (Almanya) Makine Mühendisliği Bölümü’nde, doktora eğitimini ise 2000 yılında yine aynı üniversitede Üretim Sistemleri ve Lojistik Enstitüsü (IFA)’nde yüksek akademik başarıyla tamamlamıştır. 

Katja Windt, Constructor Üniversitesi’nden (önceki adıyla Jacobs Üniversitesi Bremen)  Global Üretim Lojistiği’nde 2009 yılında Doçent, 2018 yılında ise Profesör ünvanını almıştır. 2013-2014 yılları arasında Jacobs Üniversitesi Müdür ve Rektör Vekili görevinde bulunan Katja Windt, 2014-2018 yılları arasında Jacobs Üniversitesi’nde Başkan’lık yapmıştır.  2018 yılından bu yana Düsseldorf SMS Group GmbH’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital İşler Yöneticisi (CDO) olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 2011 yılından bu yana Deutsche Post AG ve 2012 yılından bu yana Fraport AG Denetleme Kurulu Üyesi’dir. Haziran 2022’den bu yana Ford Otosan’da Bağımsız Yönetim Kurulu üyesidir.

Güven Özyurt

Güven Özyurt

Üye
Ford Otosan Lideri
1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü İşletme Yönetimi Programını tamamlamıştır. Aynı yıl Ford Otosan’a Metod Mühendisi olarak katılmıştır.
Ürün Geliştirme, Servis ve Kalite Mühendisliği, İhracat ve Satış Planlama alanlarında çeşitli görevler üstlendikten sonra 1997 yılında Kocaeli Fabrikası Proje Ekibi’nde Proje Mühendisi olarak görev almıştır. 1998 – 1999 yıllarında aynı ekipte Proje Lideri olarak çalıştıktan sonra 2000 yılında Malzeme Planlama Müdürü, 2010 yılında ise Malzeme Planlama ve Lojistik Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Haziran 2014 - Haziran 2019 tarihleri arasında Satınalma Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1 Temmuz 2019'dan itibaren Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 1 Nisan 2022 itibarıyla Ford Otosan Genel Müdürü olarak atanmıştır. Aynı zamanda 2013 yılından beri Koç Holding şirketlerine kurumsal koç olarak hizmet etmektedir.
Josephine M. Payne

Josephine M. Payne

Üye
Ford Otosan Lideri
2022 yılında Craiova Fabrikası'nın Ford Avrupa'dan Ford Otosan'a devri ile Ford Otosan Craiova Başkanı olarak Ford Otosan'a katılan Payne, Southampton Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden ve Karlsruhe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans’ından mezun oldu.

1996 yılında Ford Avrupa'ya katıldı ve 2013 yılına kadar Liverpool, Köln ve Dunton'da üretim alanında birçok farklı sorumluluk üstlendi. 2013-2017 yılları arasında Ford Kuzey Amerika'da Küresel Aktarma Organları Montaj Müdürü olarak görev yaptı ve ardından Ford Avrupa'ya Üretim Alanı Müdürü (Dagenham) olarak döndü. 2018 yılında Craiova Motor Fabrikası Müdürü olarak atanan Payne, 2018-2022 yılları arasında Ford Romanya'da Fabrika Müdür Yardımcısı- Craiova Araç Operasyonları ve Ford Romanya Başkanı ve Craiova Saha Direktörü görevlerini üstlendi. 1 Mayıs 2023 yılından itibaren; Ford Otosan Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmektedir.

Ford Otosan, size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. İstediğiniz takdirde çerezleri reddedebilirsiniz. Ancak çerez ayarlarını değiştirmeniz durumunda, internet sitemizin bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmayabileceğini lütfen dikkate alın.
Çerezler hakkında daha ayrıntılı bilgiye ve Ford Otosan Çerez Politikasına şuradan ulaşabilirsiniz.